Loader
جاهای دیدنی اصفهان + عکس و معرفی کامل
جاهای دیدنی اصفهان + عکس و معرفی کامل

جاهای دیدنی اصفهان

معرفی مکان های دیدنی اصفهان، هدف این مقاله اطلس پایا میباشد. 

اما در سفر به اصفهان، بهترین جاهای دیدنی را از کجا پیدا کنیم؟

مقدمه: 

اصفهان به عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در ایران، هر ساله هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به سمت خود جذب می‌کند. 

این شهر در مرکز ایران و در دوره‌های مختلف تاریخی، پایتخت ایران بوده است. 

به همین دلیل، اصفهان دارای بناها و آثار تاریخی بسیاری است که با معماری چشمگیر خود، هر ساله تعداد بیشتری گردشگر را به خود جذب می‌کند.

بیشتر جاذبه‌های تاریخی اصفهان در فهرست آثار ملی ایران و برخی از آن‌ها در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند. 

بنابراین، برای دیدن بهترین جاهای دیدنی اصفهان، می‌توانید به این فهرست‌ها مراجعه کنید. 

در این فهرست‌ها می‌توانید با جاذبه‌های تاریخی، مذهبی و فرهنگی اصفهان آشنا شوید و با دیدن آن‌ها از تاریخ و فرهنگ ایرانی بیشتر آگاهی پیدا کنید

به علاوه، در ادامه ما بهترین جاهای دیدنی اصفهان را به شما معرفی می‌کنیم. 

این جاهای دیدنی شامل پل‌ها، مساجد، کاخ‌ها، عمارت‌ها و کلیساهای با معماری چشمگیر می‌شوند که از لحاظ تاریخی، فرهنگی و زیبایی‌شان شناخته شده‌اند. 

با بازدید از این جاهای دیدنی، شما می‌توانید تجربه فراموش‌نشدنی ای از اصفهان را به دست آورید. 


میدان نقش جهان: 

میدان نقش جهان یا میدان امام یا میدان شاه، یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان است. 

این میدان دارای بناهای تاریخی بسیاری و ۲۰۰ حجره دو طبقه در اطراف آن است. به دلیل ارزش تاریخی خود، در فهرست آثار ملی ایران و فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. 

ابعاد این میدان بیش از ۵۰۰ متر طول و ۱۶۰ متر عرض دارد و پرشکوه‌ترین دوره آن به حکومت صفویان بازمی‌گردد

قبل از حکومت صفویان، باغ بزرگ و بناهای نظامی از دوره تیموریان و آق قویونلوها در محل فعلی میدان نقش جهان وجود داشته‌اند. 

از زمان حکومت سلجوقیان، این میدان محلی برای برگزاری جشن‌های ملی مانند نوروز و جایگاه اعدام محکومان بوده است. 

در زمان صفویان با تغییر پایتخت از قزوین به اصفهان، این میدان به محل استقرار ساختمان‌های دولتی و کاخ شاه تبدیل شد.

شکل‌گیری میدان نقش جهان در سال ۱۰۱۱ قمری آغاز شد و در سال ۱۰۲۵ به پایان رسید. 

حجره‌های امروزی در اطراف میدان در واقع طاق‌هایی هستند که برای محافظت از بناها ایجاد شده‌اند. 

مسجد جامع عباسی یا مسجد شاه، مسجد شیخ لطف‌الله، عمارت عالی قاپو و سردر قیصریه از بناهای تاریخی مهم در میدان نقش جهان هستند. به دیدن این جاذبه‌های تاریخی در میدان نقش جهان اصفهان، قطعاً تجربه‌ای فراموش نشدنی خواهید داشت. 


میدان نقش جهان


عمارت عالی قاپو: 

عمارت عالی قاپو، یکی از بناهای تاریخی ثبت‌شده اصفهان در فهرست آثار ملی و میراث جهانی یونسکو است. 

این بنا در ضلع غربی میدان نقش جهان اصفهان و مقابل مسجد شیخ لطف‌الله قرار دارد. 

با معماری برجسته و تزیینات قابل‌توجه از هنرمندان مشهور ایرانی، یکی از زیباترین نمونه‌های معماری دوره صفویان را به نمایش می‌گذارد. 

این عمارت سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می‌کند.

عمارت عالی قاپو شامل سر در ورودی کاخ، تالارهای مجلل، تالار موسیقی در بالاترین طبقه، پایه‌های اصلی و آثار هنری برجسته در نقاط مختلف آن می‌باشد. 

از جمله آثار هنری عمارت عالی قاپو می‌توان به ستون‌های چوبی آینه‌کاری‌شده، حوض ایوان، کاشی‌های هفت رنگ، نقوش اسلیمی، مقرنس‌کاری، فرش‌های پر نقش‌ونگار، گچ کاری‌ها و نقاشی‌ها اشاره کرد. 

کاخ عالی قاپو با ۱,۸۰۰ متر مربع مساحت، ۶ طبقه و ۳۸ متر ارتفاع، عنوان بلندترین کاخ عهد صفوی را دارد. 

در دوره شاه عباس اول، این کاخ برای برگزاری جلسات مهم حکومتی، استقبال از مهمانان خارجی و مراسم دولتی و همچنین به‌عنوان مکانی برای تماشای مسابقات چوگان و اسب‌سواری مورد استفاده قرار می‌گرفت. 

از بالای عمارت عالی قاپو، تماشای میدان نقش جهان و بناهای تاریخی اطراف، یکی از تجربیاتی است که نباید در سفر به اصفهان از دست رفته باشد. 

به‌طور کلی، با بازدید از این جاذبه تاریخی، شما می‌توانید از زیبایی‌های معماری دوره صفویه لذت ببرید. 


عمارت عالی قاپو:


مسجد امام اصفهان: 

مسجد امام یا مسجد جامع عباسی یا مسجد سلطانی یا مسجد شاه، یکی دیگر از آثار تاریخی اصفهان است که در ضلع جنوبی میدان نقش جهان واقع شده و در فهرست آثار ملی و میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. 

این مسجد به دوره صفویه (قرن یازدهم هجری) بازمی‌گردد و از بناهای مهم معماری اسلامی و نمونه‌ای ارزشمند از هنر کاشی‌کاری و حجاری ایران به شمار می‌رود. 

گنبد بزرگ جنوبی این مسجد، یکی از مهم‌ترین گنبدهای دوپوش ایران است و جهت جغرافیایی ورودی مسجد، مناره‌های بلند، قطعات بزرگ سنگ‌های مرمری یک‌پارچه و سنگاب‌های نفیس، کاشی‌کاری (هفت‌رنگ و معرق) و تزیینات فراوان، از مشخصه‌های متمایز مسجد امام اصفهان هستند. 

این مسجد به عنوان یکی از مراکز مهم ادبیات، علم و دین در دوران صفوی، محل برگزاری مراسم دینی و مذهبی و جشن‌های ملی بوده است. 

امروزه، با وجود تغییراتی که در طول سال‌ها ایجاد شده، مسجد امام همچنان به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی مهم اصفهان شناخته می‌شود که سالانه تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می‌کند.

 

مسجد جامع اصفهان: 

مسجد جامع اصفهان، با وسعتی در حدود ۲۱,۰۰۰ متر مربع، قدیمی‌ترین بنای تاریخی اصفهان با قدمتی از دوره سلجوقی است. 

البته در کاوش‌های باستان‌شناسی، آثاری متعلق به دوران آل‌بویه و قرن سوم هجری و همچنین دوران قبل از اسلام نیز کشف شده است. 

مسجد جامع اصفهان در فهرست آثار ملی ایران و میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

مهم‌ترین طرح‌های توسعه مسجد جامع اصفهان، مانند دیگر بناهای تاریخی اصفهان، در دوره صفویه انجام شده است. 

این مجموعه دارای ۴۸۴ گنبد کوچک و بزرگ با طرح‌های متمایز است و از بخش‌های مختلف مسجد، می‌توان به شبستان، گنبد تاج‌الملک، گنبد نظام‌الملک، ایوان‌های درویش، صاحب، استاد، شاگرد و عمر، مسجد و محراب الجایتو، شبستان زمستانی بیت‌الشتا و کتابخانه خواجه نظام‌الملک اشاره کرد. 


مسجد جامع اصفهان


مسجد شیخ لطف الله: 

مسجد شیخ لطف‌الله با تزیینات بی‌بدیل کاشی‌کاری و معماری فوق‌العاده، یکی از زیباترین مساجد ایران است که با گنبدی نخودی‌رنگ در میدان نقش جهان درخشان است. 

نام این مسجد با قدمتی از دوره صفویه در فهرست آثار ملی و میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. 

مسجد شیخ‌ لطف‌الله برخلاف دیگر مساجد ایرانی، مناره و حیاط چهار ایوانی ندارد. 

راهروی ۲۸ متری ورودی مسجد، محراب، راهروی زیرزمینی، نورپردازی ویژه، شبستان اصلی، گنبد باشکوه، کتیبه‌ها و خطوط داخل مسجد، انعکاس هفت‌باره صدا و تزیینات متعدد از ویژگی‌های منحصربه‌فرد مسجد شیخ لطف‌الله هستند.

 

کاخ چهل ستون: 

کاخ چهلستون در شهر اصفهان، یکی از باغ‌های سلطنتی باقی‌مانده از دوران صفوی است که امروزه در میان محبوب‌ترین جاذبه‌های دیدنی اصفهان قرار دارد. 

بسیاری از تحلیلگران، تسمیه کاخ را به انعکاس ۲۰ ستون ایوان در آب استخر بزرگ جلوی عمارت بازمی‌گردانند. 

معماری کاخ چهلستون ترکیبی از هنر معماری چینی، ایرانی و فرنگی است. 

این بنا شامل یک ایوان اصلی به طول ۳۸ متر، عرض ۱۷ متر و ارتفاع ۱۴ متر است که رو به سمت شرق ساخته‌ شده است؛ ستون‌های این ایوان هشت‌ضلعی از جنس چوب چنار و کاج هستند و چهارستون وسط آن روی چهار شیرسنگی قرار دارد.

تالار آینه، با سقفی پر از قاب‌های چوبی با اشکال هندسی مختلف، نقاشی‌های بسیار و سردرهایی از مسجد قطبیه، مسجد درب کوشک، مسجد درب جوباره و مسجد آقاسی، روی دیوارهای ضلع غربی و جنوبی باغ، از دیدنی‌های برجسته کاخ چهلستون هستند. 

بازدید و عکاسی از این مجموعه، جزو پرطرفدارترین تفریحات گردشگران، به‌خصوص در فصل پاییز است؛ زیرا در این زمان از سال باغ چهلستون به منظره‌ای هزاررنگ تبدیل می‌شود. 

کاخ موزه چهلستون در فهرست آثار ملی و میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.


کاخ چهل ستون


خیابان چهارباغ عباسی: 

خیابان چهارباغ عباسی، یکی از محبوب‌ترین چهارباغ‌های ایران است که در واقع مجموعه‌ای از چند باغ است که در اطراف یک خیابان اصلی قرار دارند. 

این خیابان به دو بخش بالا و پایین تقسیم می‌شود؛ دو بخشی که توسط سی و سه پل به یکدیگر متصل می‌شوند و یکی به‌سمت شمال و دیگری به‌سمت جنوب امتداد دارد. 

چهار باغ بالا در دوران حکومت شاه عباس اول و چهار باغ پایین در دوران حکومت رضاشاه پهلوی ساخته شده‌اند. 

در اطراف خیابان چهارباغ عباسی، بسیاری از دیدنی‌های تاریخی اصفهان مانند کاخ هشت بهشت (خیابان باغ گلدسته)، مدرسه چهارباغ (حاشیه خیابان چهارباغ عباسی)، مجموعه نقش جهان با مسجد شیخ لطف‌الله، مسجد امام، عالی قاپو و بازار قیصریه (با فاصله خیابان سپه از میدان امام حسین)، چهلستون (میدان امام حسین)، سی و سه پل (در میدان انقلاب)، رستوران‌ها و بریانی‌ها، سینماها، کافه‌ها و مراکز خرید قرار دارند. 

خیابان چهارباغ عباسی، نامی است که در نوشته‌های بسیاری از مورخان، جهان‌گردان و همچنین فهرست آثار ملی ایران به چشم می‌خورد. 

این خیابان به دلیل وجود درختان تنومند و سر به فلک کشیده، در فصل پاییز جلوه‌ای چشمگیر و متمایز به خود می‌گیرد و قدم زدن و عکاسی در این خیابان، از تفریحات محبوب اهالی اصفهان و گردشگران داخلی و خارجی به شمار می‌رود.

 

محله جلفا اصفهان: 

محله جلفا در شهر اصفهان با معماری و بافت قدیمی ولی بسیار دل‌نشین و آرامش بخش، از معروف‌ترین و مهم‌ترین محله‌های شهر است. 

با گردش در این منطقه، حسی مشابه با سفر به یکی از کشورهای غربی به شما دست می‌دهد. 

در گذشته، جلفا محل زندگی مسیحیان شهر (پروتستان، ارتدکس و کاتولیک‌ها) بود؛ زمانی که ارمنی‌های اصفهان از کنار رود ارس تا زاینده رود (در دوره شاه عباس صفوی) کوچ کردند و در این محل ساکن شدند. 

خیابان‌های سنگ‌فرش‌شده و تمیز، ساعت‌های بلند قامت، کلیساهای وانک، بیت لحم، کلیسای مریم، هاکوپ و سرکیس، کافه‌های دنج با موسیقی غربی، صندلی‌های چوبی به‌هم‌چسبیده و حوض و حوضچه‌های بسیار با مجسمه‌هایی درمیان آن‌ها، از دیدنی‌های جذاب محله جلفا هستند. 

بازدید از محله جلفا در تمام فصول سال تجربه‌ای دل‌پذیر خواهد بود؛ با این حال، این محله در فصل زمستان و همچنین زمان جشن کریسمس و سال نوی میلادی، حال و هوای خاص خود را دارد. 

در این زمان از سال، فروشگاه‌های جلفا به فروش تزیینات جشن کریسمس می‌پردازند و رنگ و بوی شادی تمام خیابان‌ها را فرا می‌گیرد. 

همچنین، تدارکات فراوانی در کلیسای وانک و بیت لحم برای این مناسبت صورت می‌گیرد و پخش موسیقی‌های مذهبی به‌همراه صدای ناقوس در کلیساها، از دیگر رسوم جشن کریسمس در جلفا است.

 

سی و سه پل اصفهان: 

سی و سه پل از مهم‌ترین و مشهورترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان و هم‌چنین طولانی‌ترین پل روی زاینده‌رود است. 

این پل، به عنوان یک شاهکار معماری و نمادی برجسته از شهر اصفهان، قدمت خود را به دوران حکومت شاه عباس اول صفوی بازمی‌گرداند. 

سی‌وسه پل، با ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

این پل با نورپردازی زیبا و انعکاس جذاب در آب زاینده‌رود، در طول شب به یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین نقاط اصفهان تبدیل می‌شود. 


سی و سه پل اصفهان


پل خواجو: 

پل خواجو، یکی از پل‌های تاریخی اصفهان، در شرق سی‌وسه پل واقع شده است. 

این پل در زمان حکومت شاه عباس دوم صفوی در سال ۱۰۶۰ هجری قمری ساخته شد و در آن زمان، به عنوان یکی از زیباترین پل‌های جهان شناخته می‌شد. 

با ۱۳۳ متر طول، ۱۲ متر عرض و ۷٫۵ متر معبر، پل خواجو به لحاظ استحکام، تقارن و سبک معماری، یکی از پل‌های منحصربه‌فرد ایران است و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. 

بسیاری این پل را با پل طبیعت تهران مقایسه می‌کنند؛ زیرا در طول تاریخ، علاوه بر رفت و آمد از روی زاینده رود، برای تماشای مسابقه‌های قایقرانی، تفریح و خوش‌گذرانی پادشاه و همراهانش نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت.

پیاده‌روی در این پل، به ویژه هنگام غروب و در اوایل شب، از لذت‌بخش‌ترین تجربیاتی است که در اصفهان می‌توان تجربه کرد. 

مجسمه شیرهای سنگی، قبله‌نما، تداعی‌نمایی از گنبد حرم امام رضا (ع)، شمع پل خواجو، سقف‌های طاق چشمه‌ای (منحنی)، تخته سنگ دیواره‌ها، عقاب تیزچنگال بر فراز زاینده رود، ملاط و سنگ قبرهای عجیب، از جمله دیدنی‌های شگفت‌انگیز پل خواجو هستند. 


پل خواجو


جمع بندی: 

اصفهان، شهری است با تاریخی بسیار قدیمی و فرهنگی بسیار غنی در قلب ایران. این شهر، دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است که هر کدام به دلیل خصوصیات منحصربه‌فرد خود، مورد توجه و علاقه گردشگران و بازدیدکنندگان قرار می‌گیرند. 

در اصفهان، می‌توان به باغ‌های اصفهانی، پل‌های تاریخی، مساجد و آثار باستانی، بازارهای محلی، خانه‌های قدیمی، موزه‌ها و ... اشاره کرد. 

برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های این شهر عبارتند از میدان نقش جهان، باغ عالی‌قاپو، پل خواجو، پل سی‌وسه، مسجد جامع شاه، خانه‌های قدیمی حجاب، موزه هنرهای معاصر ایران و ... همچنین، شهر اصفهان به دلیل پذیرایی فراوانی که به مسافران خود می‌کند، به یکی از مقاصد گردشگری محبوب در ایران تبدیل شده است.